Το παγκάκι αποτελείται από την θέση καθίσματος, την πλάτη και δύο μεταλλικές βάσεις. Η θέση καθίσματος αποτελείται από τρεις ξύλινους δοκούς και η πλάτη από τρεις ξύλινους δοκούς ίδιας διατομής. Η ξυλεία είναι επεξεργασμένη, εμποτισμένη και βαμμένη για χρήση σε εξωτερικούς χώρους σύμφωνα με τα εθνικά πρότυπα.
![](http://www.oikopan.gr/Data/Sites/1/media/foto-kadoi-aporrimaton/image-0.02.01.c9263c852ceded5bd7822df68db03c73e36b558b7f2f842b2b9d57ec10d71626-v.jpg)
Οι μεταλλικές βάσεις είναι δύο τεμάχια από σωλήνα και αποτελούνται από την πλάκα πάκτωσης και μεταλλικό ορθοστάτη πάνω στον οποίο εδράζεται η λάμα συγκράτησης του καθίσματος και της πλάτης. Η πλάτη είναι κατασκευασμένη με κλίση, έτσι ώστε να προσφέρεται μεγαλύτερη άνεση. Τα μεταλλικά μέρη θα είναι βαμμένα με ηλεκτροστατική βαφή σε χρώμα επιλογής του φορέα.
Το παγκάκι διαθέτει τα παρακάτω :
- Πρότυπο ΕΝ 1176:2008/1-7 για τους εξοπλισμούς παιδότοπων,
- Σύστημα ISO 9001:2008 για τη διαχείριση ποιότητας,
- Σύστημα ISO 14001:2004 για την περιβαλλοντική διαχείριση.
- Σύστημα ΕΛΟΤ ISO 1801:2008 για την Υγιεινή και Ασφάλεια στην Εργασία
ΠΑΓΚΑΚΙΑ με μαντεμένιο σκελετό και με ξύλινη θέση καθίσματος - ΚΩΔ Π1
ΠΑΓΚΑΚΙΑ με μεταλλικό σκελετό και με ξύλινη θέση καθίσματος - ΚΩΔ Π2